Å feriere - sammen om det hele

Foto: Mikkel Hegna Eknes
Ressurser
I teksten er det nevnt flere kilder som omhandler ulike sider som har med ferie å gjøre. For de som er interessert i å lese mer vil jeg anbefale å lære mer om livskvalitet og betydningen av å ta være på minner. Flere definisjoner og uklar bruk har vært knyttet til honnørordet "livskvalitet". Gjennom forskning og litteraturstudie har Næss (2001 A & B) arbeidet med ulike sider av livskvalitet. I de senere år har hun blitt opptatt av at livskvalitet har nær sammenheng med psykisk velvære". Hun viser til forskningstradisjon som setter søkelys på personers subjektive opplevelser. Livskvalitetsbegrepet som foreslås, er snevrere enn begrep som inkluderer levekår, men videre enn mental helse-begrepet.
For å forstå betydningen å ta vare på minner for utviklingshemmede som ikke klarer dette alene, anbefales det å lese "Den doble aldringen" an Thorsen & Myrvang (2008). I omtalen av boken heter det: Boken baserer seg på hva eldre foreldre til voksne utviklingshemmede barn forteller om barnets livshistorie og sin egen - i sammenvevde livsløp. Forfatterne har også hatt samtaler med noen av de voksne barna som forteller om hvordan de opplever livet og hva som betyr noe for dem i hverdagen.
Boken gir stemmer til dem som har vært overhørt og glemt som informanter om sitt liv. Boken gir en inngående beskrivelse av utviklingshemmedes livssituasjon og hverdagsliv i dag. Den viser hvordan hverdagslivet oppleves av eldre foreldre og deres voksne barn - bak idealene og hensiktene i den offentlige omsorgen. Intervjuene har vist hvordan systemsvikt i støtteapparatet har konsekvenser i menneskers liv, hvordan manglende kontinuitet, hjelp og avlastning gir et uforutsigbart og utrygt hverdagsliv. Boken viser den andre siden av hvordan systemer fungerer: det erfarte livet - og sammenhengen mellom livsvilkår og livsinnhold for utviklingshemmede personer og deres gamle foreldre.
- ECON. Ferie for personer med store bistandsbehov. Oslo: Helsedirektoratet; 2005-30
- Ellingsen KE, NAKU - Nasjonalt kompetansemiljø om utviklingshemming. Helseoppfølging av personer med utviklingshemming. [Oslo]: NAKU; 2007.
- Europeisk helsetrygdekort.
- Helsenett. Dukural - vaksine mot turistdiaré
- Helsedirektoratet: IPLOS
- Mathislekene.
- Norge. Lov av 13. desember 1991 nr. 81 om sosiale tjenester m.v. med endringer, sist ved lov av 13. desember 2002 nr. 78 (i kraft 1. januar 2003) samt forskrifter. Oslo: Cappelen akademisk forlag.; 2003.
- NOU. Levekår for psykisk utviklingshemmede [innstilling]. Oslo: Universitetsforlaget; 1985:34.
- Næss S. Livskvalitet som psykisk velære. Tidsskr Nor Laegeforen. 2001 Jun 20;121(16):1940-4.
- Næss S, Moum T, Sørensen T, Mastekaasa A. Livskvalitet som psykisk velvære. Oslo: Nova; 2001.
- Sjørengen M, Bugge E, Ormhaug C, Engedal K, Solberg K-O, Thorsen K. Å bli eldre med utviklingshemming. Oslo: FoA; 2005.
- Thorsen K, Myrvang V. Livsløp og hverdagsliv med utviklingshemning. Livsberetninger til personer med utviklingshemning og deres eldre foreldre. Oslo: FoA; 2008.
- Vetvik E, Lungwitz D, Mjaaseth, T. Rapport fra ledsagerprosjektet. Ferie fra ledsagerprosjektet. Ferie for mennesker med psykisk utviklingshemning. Oslo: Stiftelsen Samordningsrådet (SOR) 2007.
Har du fått økt:
- Kunnskap om betydningen av å planlegge sammen med brukeren og primærkontakt (familie)?
- Innsikt i å vurdere funksjonsnivå til brukere og omfang av behov for asistanse?
- Kunnskap om aktuelle reisedokumenter?
- Kunnskap om rettigheter og økonomiske forhold ved bruk av ledsager?
- Forståelse for betydningen av å ha en beredskapsplan?
- Kompetanse i å kunne organisere og gjennomføre et ferieopplegg?